QODEcast

 DIGITAL ART TALKS SERIES

SPOTİFY'DA DİNLE !

Uluslararası Dİstopya Fİlm Festİvalİ

DIGITALARTS & FILMMAKING

 • TR
  Bir Solo Dijital Sanat Sergisinde Alternatif Gerçeklik Deneyimi kavramı ile yola çıktığımız Badqode Solo Exhibition deneyimi, ikinci sergilenmesi ile Cumhuriyet Tarihinin ilk sinema ve kültür merkezlerinden Tarihi Emek Sahnesinde izleyicilerine gerçek üstü bir deneyim yaşattı. NFTPrime Kurucu ortağı Tugay Ese ile Badqode Solo Exhibiton deneyimi ve Sound of Saturn NFT Serisi hakkında derinlemesine bir sohbet ettik.

  EN
  Badqode Solo Exhibition experience, which we started with the concept of Alternative Reality Experience in a Solo Digital Art Exhibition, gave its audience a surreal experience with its second exhibition at the Historical Emek Stage, one of the first cinema and cultural centers of the History of the Republic. We had an in-depth conversation with NFTPime Co-Founder Tugay Ese about the Badqode Solo Exhibiton experience and the Sound of Saturn NFT Series.

DIGITALARTS & FILMMAKING

 • At the International Dystopia Film Festival, together with our Digital Cinematographer Yakar Anıl Canbolat, we talked about our orientation to Digital Arts, our self-discovery, the topics we feed on, the current NFT world, the point where Digital Arts and Film Production meet, and our production scheme. We shared with young talents the production scheme, team editing and experience behind the success of 106 films and 33 hours of animation output that we have released in the past two years.

Çağir Benİ : Meeting of Digital Arts with Music

TR

Qodecast'in ilk serisi Çağır Beni : Dijital Sanatların Müzikle Buluşmasında Hey Mama'nın 3 muhteşem kadını ve Çağır Beni teklilerine, Dijital Sanatçı Gökhan Doğan ile Çağır Beni eserinin nasıl bir Dijital Sanat evrenine dönüştüğüne, Çağır Beni müzik klibine ve bu klibin görüntü yönetmeni Yakar Anıl Canbolat'a değindik.

EN

The first series of Qodecast, Çağır Beni : Meeting of Digital Arts with Music, Hey Mama's 3 amazing women and Çağır Beni singles, How Digital Artist Gökhan Doğan and Çağır Beni turned into a Digital Art universe, Çağır Beni music clip and this clip's cinematographer Yakar Anıl Canbolat.

01

Idea and Content Production

 • TR
  Bu dizinin ilk bölümü, Fikirler ve İçerik üretiminin nasıl geliştiğine odaklanıyor. 2. ve 3. bölümler için takipte kalın.

  EN
  The first part of this series focuses on how Ideas and Content production evolves. Stay tuned for parts 2 and 3.

02

Character Design

 • TR
  Serinin ikinci bölümü, Karakter Tasarım ve Animasyon üretim süreçlerinin nasıl geliştiğini konu alıyor. 3. bölüm ve yeni seriler için takipte kalın.

  EN
  The second part of the series is about how Character Design and Animation production processes have developed. Stay tuned for episode 3 and new series.

03

ENVIRONMENTAL DESIGN AND ANIMATION

 • TR
  Serinin üçüncü bölümü, Çevre Tasarımı ve Animasyon üretim süreçlerinin nasıl geliştiğini konu alıyor. Qodecast'in yeni serileri için takipte kalın.

  EN
  The third part of the series is about how Environmental Design and Animation production processes have developed. Stay tuned for new series of Qodecast.

Ünlüdüşmesİ Bauradyo - Çağır Benİ Dıgıtal art unıverse

ÇAĞIR benİ DIGITAL ART UNIVERSE

 • TR
  Ege Gökçeler'in Ünlüdüşmesi Bauradyo 12 Nisan yayınında Hey Mama ile beraber Çağır Beni Dijital Sanat üretimleri üzerine güzel bir sohbet ettik. Yayının Dijital Sanatlar ile alakalı olan ikinci yarısını paylaşmak istedim, ilk yarısıda Hey Mama'nın hesabından yayınlanınca linkini buraya bırakacağım.

  EN
  Ege Gökçeler's Ünlüdüşmesi Bauradio had a nice conversation with Hey Mama on the April 12 broadcast of Call Me Digital Art productions. I wanted to share the second half of the broadcast, which is about Digital Arts, and when the first half is published on Hey Mama's account, I will leave the link here.

Interested in working together?

By browsing on badqode.com you agree on using cookies.
Find out more about cookies in the the privacy policy 

© GD DIGITAL ARTS

Instagram  -  YOUTUBE  -  MEDIUM  -  Béhance  -  VIMEO  -  LinkedIn  -  DISCORD COMMUNITY